נפש בריאה בגוף בריא – סתם סיסמא או אמת לאמיתה?

תוכן עניינים

אין זו קלישאה שיש קשר הדוק בין הפנים לחוץ, בין הנפש לבין החוץ. האחד משפיע על השני ועל מנת לשמור על בריאות וחוסן פיזי – צריך שגם הנפש והרגש יהיו בקו הבריאות, שרוגע ושלווה ישלטו בחיים (וכמובן גם ההיפך). כאשר מופיעים סממנים חיצוניים לבעיה בריאותית – גם מי שעוסק ברופאה הקונבנציונלית יידע להמליץ למטופל לבחון לעומק את מה שעובר עליו בחיים ואת ההשפעות של זה על השקט הנפשי שלו, שכן לחץ ומתח אישיים ידועים כמצבים שעלולים לגרום לבעיות בריאותיות פיזיות, לכאבים או לחוסר נוחות שישבש את שגרת היומיום. מכאן שיש לא מעט מאמץ להשקיע על מנת לוודא שגם הגוף וגם הנפש נמצאים תמיד באיזון, בתחושות טובות וחיוביות ושכל אחד שומר ככל יכולתו גם על הגוף שלו וגם על הנפש. מומלץ לקרוא בתחום של בריאות מאמרים מתאימים שיעזרו לנו לדעת יותר

 

איך קשורים הגוף והנפש זה בזה?

כעת קל יותר להבין למה חשוב לשמור גם על הגוף וגם על הנפש ולמה הם משפיעים זה על זה. לשם הבנה קלה יותר, אפשר לדמיין אדם עצוב או דיכאוני. גם אם לכאורה אין לו שום בעיה בריאותית, הרי שהמצב הנפשי שלו לא יציב והמדרון חלקלק. אם הוא לא יטפל בעצמו – ההחמרה תגיע מאד מהר בדמות העמקת הדיכאון, חוסר רצון לפגוש אנשים, הוא לא יחייך ולא ימלא את הנפש בדברים שהוא אוהב ומשמחים אותו. מכאן הדרך אחת ויחידה והיא בכיוון השלילי. מי שחש שאין לו סיבה לקום בבוקר, שאין מה שיגרום לו לחייך, שאין מי שאוהב אותו או מעריך אותו – אט אט ימשיך לחשוב מחשבות קשות יותר בכיוון הזה ולא יהיה שום דבר שירומם את מצב הרוח. עם הזמן יגיעו גם התסמינים הפיזיים. הגוף ירגיש וייראה כאילו הוא נובל, התחושה הכללית לא תהיה טובה וגם מחלות בסופו של דבר יגיעו – בעיות בעור הגוף, כאבי ראש או מיגרנות בשל אי יציאה מהבית, ואפילו מחלות קשות יותר במידה ומדובר במתח יומיומי.

איך שומרים על גוף בריא ונפש בריאה?

כאמור – המפתח הוא שמירה על שני אלה במצב טוב מאד לכל הפחות. איך עושים את זה? מקפידים על תזונה נכונה ומבצעים בדיקות דם מדי פעם על מנת לוודא שהכל בסדר בתוך הגוף פנימה, מנסים לבצע פעילות גופנית, גם אם קלה, על בסיס קבוע על מנת לדאוג לתזוזה של השרירים ולחילוף חומרים בקצב משביע רצון, וכמובן – דואגים לנפש ולרגש. איך עושים את זה? על ידי פעילויות מהנות, מפגשים עם חברים, טיפול נפשי טבעי, מציאת עבודה שכיף ונעים להגיע אליה, הולכים להופעות או מופעים שאוהבים ומביאים איתם צחוק וחיוכים ולא פחות חשוב – משתדלים לחייך כמה שיותר ולהימצא בחברת אנשים חיוביים שיש להם השפעה טובה וחיובית על החיים. כאשר שומרים במקביל גם על הגוף וגם על הנפש – אין ספק שזה המתכון הנכון להאריך חיים.

 

כשהגוף והרוח נפגשים

הגוף והרוח לא רק נפגשים אלא תלויים זה בזה לשם חיים תקינים, טובים ובריאים. תחושה נינוחה חולשת על מי שהבריאות הפיזית שלו תקינה וגם ההיפך הוא הנכון – כאשר הגוף בריא ומתפקד כמו שצריך – יש תחושות חיוביות של רוגע, שלווה ושמחת חיים. רק ביחד זה יכול לעבוד ואין האחד חשוב מן השני. ברגע שהאיזון לא מתקיים עלולות להתפתח מחלות פיזיות או נפשיות שכל אחד לבטח רוצה להימנע מהן. בעזרת אנשי המקצוע הנכונים והמתאימים אפשר להגיע לאיזון הזה ולוודא שהוא נשמר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: