שמנים אתרים – יתרונות וחסרונות

תוכן עניינים

שמנים אתרים הינם תערובות של כימיקלים שמתנדפים והם מכוני גם שמנים ארומטיים. אלו הם למעשה החומרים שמעניקים לצמחים את הריח שלהם. הריח שלהם מכונה Essence. השמנים הללו מרוכזים למעשה בתוך חלקים שונים בצמח כמו הפירות של הצמח, הזרעים שלו, השורשים וכדומה. בכל צמח יש את השמן שתרם למשיכת חרקים מאביקים ולהגנה מפני אוייבים. השמן גם מקרר את הצמח ומגן עליו מפני קרינת השמש. בתעשייה יש אינספור שימושים בשמנים הללו בין אם זה ייצור של תוספי מזון, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, הכנת בשמים או מיצוי מרוכז של השמן עצמו למגוון של מטרות רפואיות.

 

שמנים אתרים מסייעים לטיפול במגוון של בעיות

שמנים אתרים ספציפיים מסייעים לטיפול ומניעה של בעיות ספציפיות. למשל, שמן עץ התה ידוע בתכונתיו האנטיבקטריאליות ולכן יעיל בטיפול בפטריות בעור, אקנה וגירויים נוספים. שמן הלבנדר מסייע לשמור על  נפש בריאה בגוף בריא משום שיש לו תכונות מרגיעות ומנטרלות לחצים ומתחים. הקמומיל מעולה לעור יבש והאקליפטוס תורם לתחושת הקלה במצבים של צינון.

מתי לא מומלץ לעשות בהם שימוש?

חשוב להכיר בכך שהגוף שלנו מגיע לשמנים טבעיים, הרבה יותר מאשר למוצרים שעברו תהליכים סינטטיים. כלומר, יש לשמנים האלה השפעה מאוד חזקה ולעתים הם יכולים להיות רעילים. למשל, שעושים שימוש בשמנים אתרים למטרות קוסמטיות הם יכולים לפרק את תאי העור, ממש כמו שהגוף שלנו מפרק תאים. זה גורם להחלשה של קרום התא ולעתים מוביל למוות של התא. לכן, לפני שעושים שימוש בשמן אתרי כזה או אחר, חשוב להבין את התכונות והמאפיינים שלו, להכיר את הסכנות או הסיכונים הקיימים בשימוש בו, אולי אפילו כדאי להתייעץ עם נטורופתית או קומסטיקאית המתמחה בשמנים טבעיים ורק אז לעשות שימוש.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: