מהי מחלת עצב הראייה ואיך ניתן לטפל בה?

תוכן עניינים

מחלת עצב הראייה מתרחשת כשנפיחות פוגעת בעצב הראייה. צרור סיבי עצב שמעבירים מידע חזותי מהעין למוח, נפגע. התסמינים השכיחים כוללים כאבים עם תנועת עיניים ואובדן ראייה זמני בעין אחת. סימנים ותסמינים של לחץ תוך עיני עשויים להוות את הסמן הראשון לטרשת נפוצה, או שהם עשויים להתרחש מאוחר יותר במהלך טרשת נפוצה, מחלה שגורמת לדלקת ולפגיעה בעצבים במוח וכן בעצב הראייה.

מחלות אחרות שעלולות להתרחש לצד מחלת עצב הראייה

מלבד טרשת נפוצה, מחלת עצב הראייה עשויה להתרחש עם מצבים רפואיים אחרים, כולל זיהומים או מחלות חיסוניות, כגון זאבת. רוב האנשים שסובלים מאירוע בודד של דלקת עצבים אופטית, משחזרים בסופו של דבר את ראייתם ללא טיפול. לפעמים תרופות סטרואידיות עשויות להאיץ את התאוששות הראייה לאחר מחלת עצב הראייה. על כל סימן או תסמין שמעיד על לחץ תוך עיני, יש לגשת לרופא עיניים לביצוע סדרת בדיקות.

גורמים

הסיבה המדויקת להתרחשות מחלת עצב הראייה אינה ידועה. ההערכה היא שהמחלה מתפתחת כאשר המערכת החיסונית מכוונת בטעות חומר שמכסה את עצב הראייה, וכתוצאה מכך נוצרת דלקת ופגיעה במיאלין.

ברוב המקרים, המיאלין מסייע לדחפים חשמליים לנוע במהירות מהעין למוח, שם הם הופכים למידע חזותי. דלקת עצבים אופטית משבשת תהליך זה, ומשפיעה על הראייה.

גורמי סיכון

גורמי הסיכון להתפתחות מחלת עצב הראייה כוללים:

גיל – במקרים רבים, המחלה פוגעת במבוגרים בגילאי עשרים עד ארבעים. החל מגיל 50 ההמלצה של רופאי העיניים היא להיבדק אחת לשנה. רק רופא עיניים יכול לבצע בדיקות מיוחדות ולזהות תהליכים חריגים המתרחשים במערכת הראייה.

מגדר – נשים נוטות יותר לפתח את המחלה בהשוואה לגברים.

מוטציות גנטיות מסוימות – עשויות להגביר את הסיכון לפתח מחלת עצב הראייה או טרשת נפוצה.

תסמינים

ברוב המקרים המחלה משפיעה על עין אחת. התסמינים עשויים לכלול:

כאבים

רוב האנשים שמפתחים דלקת עצבית אופטית סובלים מכאבי עיניים שמחמירים כתוצאה מתנועת העין. בחלק מהמקרים, תסמין זה מתרחש במאפיין של לחץ בחלק האחורי של גלגל העין או לחץ מעל העיניים. אם אתם מזהים כאבים בעיניים, מומלץ לפנות לבדיקה.

חוסר יכולת לראות ברור

במקרים רבים, מתרחש תסמין שמתבטא בהעדר אפשרות לראות באופן צלול וברור, אבל התסמין הזה משתנה בין החולים, ויכול להתפתח לפרק זמן קצר בלבד או להימשך תקופה ארוכה, כפי שקורה אצל רוב החולים.

ראייה מוגבלת

בתסמין זה, החולים אינם יכולים לראות באופן ברור שטחים שלמים. כל חולה חווה את התסמין  ברמת חומרה שונה, אבל ברוב המקרים החולים מתעוורים כמעט לחלוטין.

חוסר יכולת להבחין בצבעים

במקרים רבים המחלה משפיעה על תפיסת הצבע. הסובלים מהמחלה עשויים להבחין שהצבעים נראים הרבה פחות חזקים וברורים.

ראייה מהבהבת

חלק מהאנשים שסובלים מדלקת עצבים אופטית מדווחים שהם רואים הבזקי תאורה או בעיות של הבזקים בעיניים עם תנועת גלגל העיניים.

חשיבות האבחון הרפואי המדויק

מחלת עצב הראייה עשויה להיות חמורה. בחלק מהמקרים, החולים עלולים להתעוור כמעט לחלוטין, ללא אפשרות שיקום המצב, ובמקרים אחרים הם עלולים לפתח מצבים בריאותיים חמורים שונים. לכן חשוב ליצור קשר עם הרופא במקרים הבאים:

  • כשמופיעים סימנים שלא היו קודם, כמו למשל לחץ תוך עיני או הבדלים משמעותיים בראייה.
  • התסמינים מחמירים או אינם משתפרים עם הטיפול.
  • מתרחשים סימנים חריגים, כגון השפעת המחלה על נראות כפולה של עצמים, עיוורון כמעט מוחלט שמשפיע על שתי העיניים, רפיון ידיים או רגליים או העדר תחושה, אם המחלה התפתחה לבעיה עצבית.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: