קיבה רכה – למה הכוונה? וכיצד הרפואה הסינית יכולה לעזור?

תוכן עניינים

כל אחד ואחת מאיתנו סובלים מידי פעם משלשולים וצואה רכה מידי, אך ישנם מקרים בהם הדבר נמשך זמן רב מידי והופך לכרוני, מה שקרוי בעגה הרפואית "קיבה רכה" ומחייב פנייה לאבחון שלאחריו יקבע הטיפול המתאים. ממה נגרמת תופעת הקיבה הרכה? ומדוע כדאי לכם לנסות את הרפואה הסינית במידה וגם אתם סובלים מכך? הנה התשובות.

 

מה זה בדיוק קיבה רכה?

כאשר מדברים על קיבה רכה מתכוונים למעשה לתופעה שבה כל הטלת צואה מתבטאת בשלשולים וצואה נוזלית. צואה מהסוג הזה היא למעשה רמז לכך שלא די נוזלים נספגו לאורך מערכת העיכול, שיש הפרשה נוספת של נוזלים מתאי המעי כתגובה לגירוי מסוים וכמו כן, שהספיגה של מרכיבי המזון אינה אופטימאלית. אם הגעתם לקריאת השורות הללו, כנראה שגם אתם סובלים מהבעיות הללו ורוצים לדעת מה עוצר שלשולים באופן מהיר ויעיל וכיצד להחזיר לעצמכם את איכות החיים בחזרה, אך לפני הכל, חשוב שתכירו את הסיבות לכך שהקיבה שלכם רכה.

 

הסיבות שעלולות לגרום לקיבה רכה

ישנן סיבות רבות שעלולות לגרום לקיבה רכה, הנה המרכזיות שבהן:

  • שינויים בהרגלי התזונה – גופנו עשוי להגיב בצורה כזו או אחרת לשינויים תזונתיים שפוקדים אותו. דוגמאות שכיחות לכך הן בזמן חופשה, לאחר צום וכאשר מתחילים דיאטה חדשה, מה שעלול להתבטא בצואה רכה.
  • לחץ נפשי – מתח וחרדה משפיעים בצורה ישירה על מערכת העיכול שלנו. אצל אנשים שונים באוכלוסייה לחץ נפשי עשוי לגרום לעצירות (קיבה קשה) ואילו אצל אחרים הדבר יתבטא בשלשולים וצואה רכה מאוד.
  • תגובה של מערכת החיסון – במידה ומערכת החיסון מעורבת, ייתכן בהחלט שתופעת הקיבה הרכה תיגרם עקב הפרשת נוזלים מרובה מדופן תאי מערכת העיכול. הדבר יכול להתרחש בשל אלרגיה, מחלות אוטואימוניות, זיהומים של מערכת העיכול ועוד.

מדוע חשוב לטפל?

למרות שמדובר במצב הופכי לקיבה קשה (מה שמתבטא בעצירות קשה ומחייב אבחון וטיפול), גם כאשר הקיבה רכה ומצליחים להתרוקן בקלות, חשוב מאוד לאבחן מהי הסיבה לכך ולטפל בעניין במהירות, מאחר והדבר עשוי להיות בעייתי לאורך זמן. כאמור, הבעיה נובעת מעודף נוזלים בצואה ולכן לאורך זמן אנשים שסובלים מכך באופן כרוני עלולים לסבול מהתייבשות כרונית שגורמת לעומס רב על הכליות. בנוסף, צואה רכה היא כזאת שלא עברה ספיגה מלאה ולכן עם הזמן עשויים להתפתח חסרים תזונתיים משמעותיים.

 

המלצות טיפול

אם אתם סובלים מקיבה רכה והתסמינים אינם עוברים לאורך זמן, עליכם לגשת אל רופא המשפחה או הגסטרו לשם ביצוע אבחון מסודר שישלול את קיומם של זיהומים במערכת העיכול ושל מחלות כאלו ואחרות כגון קוליטיס, קרוהן, צליאק, רגישות ללקטוז ועוד. במידה וכן יתגלה כי אחד מהגורמים הללו הוא הסיבה, יומלץ לכם על שימוש בתרופות שמסוגלות לטפל בכך ועל המלצות תזונה שיכולות לעזור.

 

מעבר לטיפול הרפואי, מומלץ מאוד גם כי תיפנו לאפשרויות טיפול אלטרנטיביות דוגמת הרפואה הסינית. הסיבה – היעילות הגבוהה מאוד של הטיפולים הללו בכל מה שקשור לבעיות במערכת העיכול וכל זאת ללא תופעות לוואי כלשהן, מה שכן עלול להתרחש עם תרופות מסויימות.

 

כיצד רפואה סינית יכולה לעזור?

הרפואה הסינית מתמקדת ביישום של עקרונות תזונתיים ושימוש בצמחי מרפא שמונעים רכות של הצואה ותורמים לספיגת הנוזלים במערכת העיכול, תוך הימנעות ממזונות שיכולים לגרום לגירוי של מערכת העיכול והפרשת נוזלים נוספים. במקרים היותר קשים אף יומלץ לכם על טיפולי דיקור סיני שמסוגלים להחזיר את הגוף ומערכת העיכול לאיזון, כך שימנעו השלשולים והצואה שלכם תחזור להיות במרקם שאינו רך מידי.

 

טיפולי רפואה אלטרנטיבית נגד קיבה רכה אינם מתנגשים עם הטיפול הרפואי שתקבלו והם מתאימים לכל גיל ולכל מצב רפואי, כולל ילדים, נשים בהריון, קשישים וחולים במחלות מורכבות. מומלץ לכם לנסות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: