חוסר ביטחון עצמי כיצד מתמודדים איתו?

תוכן עניינים

אין כמעט אדם שלא עולה לו אחת לכמה זמן לפחות משפט המביא לידי ביטוי חוסר ביטחון עצמי. אמירות כמו ”אם רק הייתי מאמינה בעצמי קצת יותר“, ”אם רק היה לי את האומץ להפסיק לעבוד ולהמציא את עצמי מחדש“, ”אם רק הייתי נראה ככה הייתי ודאי מוצא זוגיות“… משפטים כאלה מחלישים אותנו ומעידים על חוסר ביטחון עצמי. ביטחון עצמי נמוך בולם אותנו מלהתקדם, מונע מאיתנו להגיע למקומות טובים יותר ואף מונע מאיתנו לחוש אושר ולהגיע להצלחה. רק אם נלמד לתפוס את עצמנו בצורה חיובית ולבסס את הביטחון העצמי בנו, נוכל לחזק את הביטחון העצמי שלנו ולהגשים את החלומות שלנו.

 

מה שהיה היה עכשיו הוא מה שחשוב

הרבה פעמים יש לנו את הנטייה לקבע מחשבות על בסיס חוויות והתנסויות שליליות שחווינו בעבר. התפיסות הללו מתקבעות בנו ולכן עלינו להפסיק לבקר את עצמנו ולהאמין בעצמנו. עלינו להתאמן על תפיסה עצמי חיובית באופן יומיומי. בנוסף, כדאי לשלב טיפול טבעי באמצעות פרחי באך שעוזר לשחרר דפוסי התנהגות נוקשים ותורם לחיזוק הביטחון והדימוי העצמי.

 

על כל מילה שלילית שאנו אומרים לעצמנו, נחליף במילה חיובית

בכל פעם שאתם מוצאים את עצמכם אומרים משהו שלילי כמו ”אין סיכוי שאצליח לעשות את זה“ או ”זה ממש לא בשבילי“, עצרו והחליפו את המחשבה הזו במשהו חיובי שיפתח לכם הזדמנויות. ”אם לא אנסה לא אדע ולא אצליח“, ”רק מי שלומד ומתאמץ יכול להשיג את המטרה“….

 

רשימת תכונות חיוביות

אנו חיים בעולם שמקדם יופי ואסתטיקה חיצונית. בפועל מה שזה עושה הוא להתמקד רק באיך שאנחנו נראים. במקום זה, כדאי לעשות רשימה של כל התכונות הטובות והחיוביות שלכם. סמנו את ההצלחות, את הדברים הטובים שהצלחתם להשיג בכוחות עצמכם, מה הופך אתכם למיוחדים והתמקדו בזה. קראו את הרשימה 3 פעמים ביום ותראו איך לאט לאט אתם חושבים על עצמכם דברים טובים יותר.

 

אנשים חיוביים בסביבה שלכם

אין אנחנו מתכוונים שתוציאו או תסלקו מהחיים שלכם את כל מי ששלילי, כי הרי לפעמים מדובר באנשים שהכי קרובים לנו, אבל, נסו להקיף את עצמכם דווקא באנשים חיוביים ולקבוע איתם יציאות, בילויים ודברים לעשות. אנשים חיוביים מעניקים לנו אופטימיות גם לגבי התפיסה של החיים וגם לגבי עצמנו. הם ידחפו אותנו קדימה ויעזרו לנו לחזק את הביטחון העצמי שלנו.

השוואות מיותרות

אין לכם מה להשוות את עצמכם לאחרים. גם האדם המוצלח, היפה והמוכשר ביותר חווה כשלונות רבים וזכרו- לא כל הנוצץ זהב! השקיעו מאמץ להיות הגרסה הכי טובה של עצמכם, שבחו את עצמכם ואל תנסו להשיג דברים שיש לאחרים, אלא דברים שיעשו לכם טוב.

 

מותר להגיד לא

אנשים המאופיינים בחוסר ביטחון עצמי, בדרך כלל אומרים לאחרים כן על כל דבר, גם שזה לא מתאים לכם. למדו לחיות את החיים שלכם וכשמשהו לא מתאים לכם, להגיד גם לא. זה לגמרי בסדר לשים את עצמכם במקום הראשון לפני האחרים.

 

שלמות קיימת רק בסרטים

אל תצפו מעצמכם להיות מושלמים. אין דבר כזה אדם שהוא מושלם. להיפך, אם תלמדו לקבל את המגרעות והחסרונות שלכם, תבינו שמי שרוצה להיות בקרבתכם ובסביבה שלכם יקבל אתכם בדיוק כפי שאתם, זה דווקא מעיד על ביטחון עצמי גבוה.

 

בנוסף שווה לנסות:

  • לקחת החלטות בכוחות עצמכם בלי להתייעץ עם אחרים.
  • לעשות בכל יום דבר אחד שממלא אתכם ועוד לכם טוב על הלב.
  • לבחור במה אתם רוצים להאמין, גם אם מישהו אומר לכם משהו שלילי.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: