פיברומיאלגיה – כל הדרכים להקל על הכאב

תוכן עניינים

מאמר זה בוחן את האופן בו ניתן להקל על הכאב ותסמינים אחרים של פיברומיאלגיה באמצעות תרופות, טיפולים משלימים ושינויים בתזונה.  למעשה, מדובר בתסמונת המשתייכת לתחום הראומטולוגיה והיא גורמת לכאבים מופשטים בשרירים. בשונה ממחלות אחרות, כאן לא מעורבים תהליכים דלקתיים. תרופות שונות מסייעות בהקלה על התסמינים, וכוללות תרופות ללא מרשם, כמו למשל אספירין ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, אדוויל ונפרוקסן. במקרים בהם תרופות אלו אינן מקלות את הכאב, הרופא ירשום אפשרויות חזקות יותר.

הטיפול מותאם אישית

מנהל המזון והתרופות, ה-FDA, אישר שתי תרופות מיוחדות לטיפול בפיברומיאלגיה והגנה על בריאות ונפש, שכוללות: Lyrica של חומצה גמא אמינו ואנטי אפילטית, שמרגיעה עצבים פעילים מדי; דולוקסטין, מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין נוראפינפרין, שמגביר את רמות הכימיקלים במוח סרוטונין ונוראפינפרין על מנת לבלום אותות כאב

אנשים עם פיברומיאלגיה עשויים להזדקק להתנסות במספר תרופות או מינונים שונים לפני שימצאו את השילוב המתאים עבורם.

יש ליידע את הרופא על תופעות לוואי כלשהן, ולשאול כמה זמן לוקח לתרופה לפעול. לתרופות מסוימות לוקח מספר שבועות עד שהן יעילות במלואן.

מה מאפיין את המחלה?

הסימפטום העיקרי של המחלה הוא הופעה של כאבים כרוניים בשרירים שלנו. החולים מרגישים את הכאבים בעיקר לאורכו של עמוד השדרה, בצוואר, בגב ברגליים ובידיים. מאפיין נוסף של המחלה הוא רגישות מאוד חזקה, ככה שיש מצבים שנגיעה ולו הקלה ביותר גורמת לכאבים. הפרעות שינה, תכיפות במתן שתן, כאבי בטן לעתים מופיעים גם כן.

איך מטפלים במחלה?

ובכן, יש סוגים שונים של טיפולים במחלה כאשר לכל מטופל, תתאים תכנית טיפול אחרת בהתאם למצבו הפיזי והנפשי.

תרופות נוגדות דיכאון

שלוש תרופות מסוג SSRI שרופאים רושמים לאנשים עם פיברומיאלגיה כוללות:

  • פרוזק
  • Paxil
  • זולופט.

תרופות שינה

שינה עשויה להיות קשה עם כאבי פיברומיאלגיה, וחוסר שינה עלול להחמיר את הכאב. במקרים בהם אסטרטגיות כמו שינה בשעות קבועות והשקעה במזרן נוח אינן יעילות, הרופאים ירשמו תרופות שינה.

תרופות נרקוטיות לכאבים

משככי כאבים נרקוטיים שנקראים אופיואידים משנים את האופן שבו המוח מגיב לכאב. הם מקלים על סוגים רבים של כאבים.

טיפולים טבעיים

הגישות הלא תרופתיות הבאות מקלות על התסמינים או משפרות את ההשפעות של טיפולים קונבנציונליים.

טיפול בדיבור

טיפול בדיבור מסייע לאנשים להתמודד עם פיברומיאלגיה. אין להתייחס לשיטת טיפול זו כאל הנחה שתסמיני פיברומיאלגיה הם "בראש של אדם", אלא הטיפול משקף שכאב הוא חוויה פסיכולוגית ופיזית.

מתח והיעדר תמיכה חברתית מקשים על ההתמודדות עם הכאבים. טיפול מספק פורקן ומסייע לאדם שסובל מפיברומיאלגיה למצוא שיטות חדשות להתמודד עם ירידה בתנועתיות, עם המורכבות של המערכת הרפואית וכל העמיתים, המעסיקים או האהובים שמקשים על ההתמודדות, למשל.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול זה, שנקרא גם CBT, מלמד אדם שסובל מפיברומיאלגיה שיטות הרפיה להקלת הכאב. הטיפול מסייע בהקלת נדודי שינה וכאבים אצל אנשים עם שני המצבים.

פעילות גופנית

השמנה עלולה להתרחש עם כאב כרוני, והפחתת משקל היא חלק חשוב מהטיפול בכאב. אין תוכנית אימונים אחת שנחשבת ליעילה יותר מאחרת בהקלה על כאבים, אבל רוב צורות הפעילות הגופנית מובילות לפחות להקלה צנועה בכאב.

שינויים בתזונה

פיברומיאלגיה עשויה להיות קשורה לדלקת כרונית, או שהיא נובעת מאותות כאב. לחלק מהאנשים, תזונה אנטי דלקתית מסייעת, כולל אכילת מזונות כמו פטל, דגים, בצל ואגוזים.

מזון מעובד, מלח וצריכת אלכוהול כבדה עלולים להגביר את הדלקת, כך שאדם עם פיברומיאלגיה מפיק תועלת מהימנעות מרכיבים אלה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: